Kendi Mumluğunuzu Yapmanız için İlham Verici 16 Örnek

İlk mum, Çin’de M.Ö. 200’lü yıllarda ortaya çıkmış. Avrupa’da ise ilk çıkışından yaklaşık 200 yıl sonra kullanılmaya başlanmış. Son yıllarda evlerin vazgeçilmez dekorasyon eşyası olan mumlar sadece süs olarak değil rahatlatıcı bir görsel ve duygusal obje niteliği taşıyor aynı zamanda. Sizin için evinizde kullanabileceğiniz farklı tasarımlara sahip mumluklar bulduk.

1- Mason Kavanoz Mumluğu

Bir kavanoz, bir mum ve mumun suyun üstüne kalmasını destekleyecek küçük toplar ile masanızın tam ortasında çok hoş bir görüntü yaratabilir.

2- Siyaha Boyanmış Kavanoz

Bir kavanoz alın, kalp şeklinde kestiğiniz kağıdı üstüne yapıştırıp geri kalanını siyaha boyayın. Kalpleri de beyaz kontürlerle çevreleyin. İçindeki mumu yaktığınızda çıkan görüntü çok hoşunuza gidecek.

3- Gazlı Kavanoz Mum

İşi biraz daha ilginç kılmak isterseniz, şeklini beğendiğiniz 4-5 minik kavanozun içini yarızına kadar gazla doldurun. Tıpkı gaz lambasındaki sistemle fitili kapaklara açacağınız deliklerle gazın içine kadar ulaştırın ve yakın. Bu mumluklar için renkli kavanozlar seçmeniz ortaya çok güzel görüntüler çıkarabilir.

4- Taş Mum

Taşlar, mumların antik havasını yansıtmak için çok etkili bir doğal malzemedir. Bir granit taş alın ve istediğiniz renge boyayın. Veya isterseniz doğal rengiyle kullanın. Sonuç her şekilde harika olacak.

5- Sade Bir Mumluk

Minimal ve doğal bir mumluk için yine bir taşı birkaç yerden delip kullanabilirsiniz. Daha güzel bir görüntü için biraz yeşillikle hareketlendirebilirsiniz.

6- Plastik Mumluk

Evet, pet şişelerinden de kendi mumluğunuzu yapabilirsiniz. Şişenin alt kısmını kesip içinde biraz toprak ekleyin ve ıslatıp mumlarınızı yerleştirip toprağın tutmasını bekleyin. Sonra istediğiniz gibi mumluk olarak kullanabilirsiniz.

7- Plastik Mumluk -II

Plastik mumluklara bir örnek daha. Sadece su şişesinin değil, kutu içeceklerin de alt kısımlarını toprağın katı haliyle doldurup kullanabilirsiniz.

8- Topraktan Mumluk

Örnek olarak dondurulmuş bir mumluk örneği. Üstelik kapak detayıyla amatörce de olsa yaratıcı bir örnek çıkarılmış.

9- İnce Mumluk

İnce mumların ahşap ile uyumu çok iyidir. Zarif ve doğalın ortaya çıkardığı güzellik için minimal ahşap bir mumluk kullanabilirsiniz.

10- Ağaçtan Mumluk

Ağaçtan mumluk doğal dekorasyonun zirvede olduğu son yıllar için güzel bir çalışma olabilir. ayrıca evlere ve restoranlara rustik bir hava verir.

11- Rustik Ahşap Mumluk

Özellikle Kıbrıs ağacı ile daha kolay ortaya çıkarabileceğiniz bu model için elnizdeki ağacın içine oyuklar açın ve mum ışığının ağacın her çatlağına girmesine izin verin.

12- Ağaç Mumluk-II

Ağaç mumluğun bir diğer çeşidini de yatay bir ağaç kesiti ile yapabilirsiniz. Plaka şeklinde kesilmiş bir ağacı kaç mum koymak isterseniz o kadar alan açacak şekilde (İsterseniz ayrı ayrı tek mumluk yerler olarak) oyun. Çok şık bir görünüme hazır olun.

13- Ağaç Mumluk-III

Ortadan ikiye kesilmiş bir odunun düz taradını masaya yerleştirin. Kovuk kısmını ise tek tek mumları yerleştirmek üzere oyun.

14- Pipet Mumluk

Doğal materyallerin yanı sıra sanayi tipi dekorasyonun da oldukça popüler olduğunu kabul etmeliyiz. Farklı şekildeki pipetleri (İnce metal boru) birbirine bağlayarak yaratıcı bir mumluk ortaya çıkarabilirsiniz.

15-Borudan Mumluk

Bu mumluk ise siyah borulardan yapılmış. Kendine has simetrik ve basit şekli ile şöminenin üstüne ve yemek masasının ortasına yakışabilir.

16- Balkabağı Mumluğu

Son olarak isterseniz küçük balkabaklarını oyarak mumluk haline getirebilirsiniz. Bu işlemi ayrıca salatalık elma gibi meyve ve sebzelerle de yapabilirsiniz.