Evde Temizliği Kolaylaştıracak 11 Pratik Fikir

Ev temizliğini çileden çıkaran bazı durumlar vardır. Mesela tükenmez kalemle boyanmış koltuklar, sararmış çarşaflar, çizilmiş ahşap yüzeyler gibi...

Ama pratik ipuçlarını bildikten sonra hiçbir kir temizlenmeyecek kadar zor değildir. 

Hatta birbirinden yaratıcı 11 farklı pratik temizlik fikri ile çok kolay.  

1. Dolap kulplarınızdaki birikmiş kirleri temizlemek için tek ihtiyacınız: Eski bir diş fırçası, zeytinyağı ve karbonat. Bu karışımla kapladığınız fırçayla kirli yerleri ovalamanız yeterli olacaktır.

2. Onca yemek yapıp hazırladınız, gece için çok titiz olmak istiyorsunuz ve evi fırınınızın camına kadar temizlemek niyetindesiniz. Bunun en kolay yolu ince bir tel veya çubuğu temizlik bezi ile sarıp fırının iki camı arasından geçirmek.

 

3. İlk resimdeki ütüyü kimsenin beğenmediğine eminiz. Bunu ortadan kaldırmak için ütünüzü ısıtın ve küçük bir tepecik oluşturduğunuz tuz yığınının üstünde gezdirin. Ütünüz tertemiz olacak.

4. Eğer evinizde hayvan dostlarınızla yaşıyorsanız, en büyük sorunlarınızdan biri etrafa saçılmış tüyler olacaktır. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir çift plastik eldiven. Bu eldivenler sadece hayvan tüylerini değil, döküülmüş saçları da kolayca toplamanıza olanak sağlar.

5. Sararmış yastıkları beyazlatmak için yastıkları 1 ölçek çamaşır deterjanı, 1 bulaşık deterjanı tableti, yarım ölçek boraks ve 1 ölçek beyazlatıcı ile çok sıcak suda yıkamanız yeterli.

6. Ahşap eşyalarınızda çizikler oluştuysa onları yarım ölçek sirke ve yarım ölçek zeytinyağı ile ovun. Çiziklerin geçtiğini ve ahşap eşyalarınızın ilk günkü haline döndüğünü göreceksiniz.

7. Herkesin senede bir iki kere yaşadığı bela: Kireçlenen duş başlığı. Duş başlıklarındaki kireci sökmek için sihirli kelime ise “sirke”. Duş başlığının sığabileceği bir bardağı sirke ile doldurun ve başlığı bardağın içinde 20 dakika kadar bekletin.

8. Ahşap eşyalarınızda yanık izleri oluştuysa çözüm: Çivi çiviyi söker! Yanık izinin olduğu yere bir örtü serin ve sıcak ütü ile üstünden geçin. Gözlerinize inanamayacaksınız.

9. Koltukların üzerindeki kirli yerleri alkole batırılmış temizlik fırçasıyla ovalayın, koltuklarınız tertemiz olsun.

10. Bahçenizde keyifli bir mangal ile yeni yıla girmek istiyorsunuz ve hepimiz çok iyi biliyoruz ki, mangalda pişecek etin tadı mangalın temizliğine bağlı. Mangalınızı tertemiz yapmak Sıcak mangalı bir soğanın yarısı ile silin. Bu işlem hem mangalınızı temizler, hem etlerinize güzel bir aroma verir, hem de etlerin mangaldan ayrılmasını kolaylaştırır.

11. Tükenmez ya da keçeli kalemle ahşap üzerinde kalan inatçı lekeleri diş macunu ile ovarak çok kolay çıkarabilirsiniz.